دات نت نیوک
X
سامانه های سازمانی
Sunday 24 January 2021  |   | Login

محاکمه مسببین فاجعه منا اساسی ترین خواسته خانواده های شهدای مظلوم این فاجعه است

  • 05 September 2016
  • 12:46
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 567 بازدید
  • Article Rating
محاکمه مسببین فاجعه منا اساسی ترین خواسته خانواده های شهدای مظلوم این فاجعه است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برنامه بزرگداشت شهدای مظلوم فاجعه منا از اول تا نهم ذیحجه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس «سعید اوحدی» روز یکشنبه در نشستی با حضور اصحاب رسانه در بجنورد، در خصوص برنامه های نخستین سالگرد بزرگداشت شهدای مظلوم فاجعه منا گفت: به این مناسبت برنامه جامعی مصادف با ماه قمری از اول تا نهم ذیحجه در سراسر کشور برنامه ریزی و در حال انجام است.

وی در خصوص علت برگزاری این مراسم مصادف با ماه قمری توضیح داد: بدلیل ظلمی که عربستان در حق زائران ایرانی روا داشت و سد راه زائران ایرانی خانه خدا شد و حجاج ایرانی را از حق شرعی خود محروم کرد و با توجه به اینکه فاجعه غمبار منا سال گذشته در موسم حج اتفاق افتاد، تصمیم بر آن شد که این مراسمی همزمان با ایام حج که زائران خانه خدا در عربستان حضور دارند، برگزار شود و این کارشکنی ها و بی کفایتی های عربستان به دنیا یادآوری شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «فاجعه بسیار تلخ و حیرت انگیر منا نباید فراموش شود» ، بیان کرد: مراسم بزرگداشت شهدای منا همزمان با موسم حج برگزار می شود که در درجه اول بتوانیم این فاجعه تلخ را واکاوی و آسیب شناسی کرده و ببینیم چه تدابیری باید دیده شود تا دیگر شاهد چنین فجایعی در مراسم حج نباشیم.

مهندس اوحدی در این باره افزود: از سوی دیگر با برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای مظلوم فاجعه منا با توجه به اینکه حدود هفت هزار زائر مسلمان کشورهای اسلامی در زیباترین حالات و در لباس احرام به شهادت رسیدند، قصد داریم عظمت روحی و مقام معنوی این شهدا را برای مردم بازگو کنیم تا این موارد به عنوان یک ارزش در سبک زندگی مردم نهادینه شود.

سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای مظلوم منا در ادامه اعلام کرد: از آنجایی که همه خانواده‌های شهدای مظلوم منا تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته اند، در خصوص بزرگداشت این شهدای مظلوم  ستادی با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران بمنظور بزرگداشت شهدای منا تشکیل شده که 13 دستگاه بصورت فعال در همه جلسات ستاد مرکزی حضور داشته و دارند و حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهیدی نماینده محترم ولی فقیه و معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید، ریاست این ستاد را بر عهده دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان بیان کرد: اعضای ستاد بزرگداشت شهدای منا را بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت، رسانه ملی، خبرگزاری جمهوری اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،وزارت امور خارجه تشکیل می دهند  و با توجه به درخواست بسیار زیادی که از سازمان حج و بنیاد شهید  از سوی مجموعه های مردمی و سازمان های مردم نهاد برای مشارکت در این مراسم صورت گرفته است و شاهد اشتیاق جدی مردم برای حضور در این مراسم هستیم، کمیته مجموعه های مردمی با مسئولیت سازمان بسیج مستضعفین و مسئولیت سردار علی فضلی تشکیل شده است.

مهندس اوحدی در ادامه گفت: ستاد مرکزی بزرگداشت شهدای مظلوم منا از 5 کمیته محتوایی و اجرایی تشکیل شده است. کمیته تبلیغات با مسئولیت رسانه ملی، کمیته تولید محتوا با بعثه مقام معظم رهبری، کمیته مراسم با مسئولیت بنیاد شهید، کمیته مجموعه های مردم نهاد با سازمان بسیج، کمیته اطلاع رسانی با خبرگزاری ایرنا می باشد همچنین دو کمیته با رویکرد بین المللی تشکیل شده که یکی کمیته حقوقی با مسئولیت وزارت امور خارجه و کمیته بین الملل با مسئولیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: در 14 کشور با همکاری داوطلبانه فرهیختگان آن کشورها مراسم بزرگداشت شهدای مظلوم منا برگزار می شود همچنین کمیته حقوقی نیز در این ایام میزگردها، نشست ها و همایش های متعددی برگزار خواهد کرد از جمله آنکه در 20 شهریورماه همایش بزرگی بمنظور بررسی فرآیند پیگیری حقوقی حادثه منا در قم برگزار می‌شود در تهران نیز برنامه های متعددی با مسئولیت وزارت خارجه برگزار خواهد شد.

مهندس اوحدی گفت: امیدواریم با توجه به اینکه مسئولیت پیگیری حقوقی فاجعه منا به وزارت خارجه واگذار شده است، در همین ایام بزرگداشت شهدای منا با جلساتی که در برنامه است، آخرین راهبردها برای پیگیری حقوقی این فاجعه تلخ مشخص گردد.

رئیس سازمان حج و زیارت برگزاری دعای عرفه در مصلی های تهران و مراکز استان های کشور با رویکرد بزرگداشت یاد و خاطره شهدای مظلوم منا را از دیگر برنامه های مراسم بزرگداشت شهدای مظلوم منا برشمرد.

وی در ادامه یادآور شد: همچنین کنگره های شعر و بیان خاطرات شهدای منا در تهران و استان های مختلف برگزار خواهد شد در شهر مقدس قم نیز کنگره بزرگ شعر توسط حوزه علمیه در این ایام برگزار می گردد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با هماهنگی که با شوراهای شهر در استان های مختلف صورت گرفته ، قرار است در شهرهای مختلف کشور یک میدان، بلوار و یا کوچه های محل اقامت شهدای مظلوم منا به نام شهدا مزین و نامگذاری شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: کاروان فرهنگی بیت عتیق با همکاری سازمان بسیج از چهارشنبه هفته گذشته از تهران به حرکت در آمده و در 5 استان و 6 شهرستان برنامه جامع فرهنگی در زمینه بزرگداشت شهدای منا دارد. این کاروان در شهرهای مهاباد(استان آذربایجان غربی)، لنگرود (استان گیلان)، بندر ترکمن (استان گلستان)، گنبد کاووس(استان گلستان) و روز دوشنبه  در نیشابور خواهند بود و به اجرای برنامه خواهد پرداخت و روز سه شنبه به عنوان خاتمه کار برنامه ای در تهران خواهند داشت.

مهندس اوحدی در ادامه بیان کرد: در طول یکسال گذشته توفیق داشتم که در تمام استان ها و شهرستان هایی که در فاجعه منا شهید داشتند حضور پیدا کنم که در دیدارهایی که با خانواده معظم شهدای داشتم آنها سه خواسته اساسی از جمله دیدار با رهبر معظم انقلاب و اطلاق عنوان شهید برای این شهدای مظلوم را که زیبنده مقام والای آنان است درخواست کرده اند که روز چهارشنبه 17 شهریور ماه مراسم دیدار خانواده های معظم شهدا با رهبر معظم انقلاب برگزار خواهد شد. همچنین با کمیسیونی که در ماه های گذشته تشکیل شد عنوان شهید برای شهدای مظلوم منا در نظر گرفته شد .

رئیس سازمان حج و زیارت در سخنانش پیگیری حقوقی فاجعه منا را خواسته سوم خانواده شهدای منا برشمرد و عنوان کرد: خواسته اصلی خانواده های معظم شهدای فاجعه مظلوم منا این است که عربستان مسببین این حادثه تلخ را معرفی و محاکمه کند که در این راستا بایستی آن کمیته حقیقت یاب که خواست جمهوری اسلامی است با مشارکت کشورهای مختلف تشکیل شود که متاسفانه دولت عربستان تا به امروز حاضر نشده این خواسته منطقی را بپذیرد.

آقای اوحدی با بیان اینکه پیگیری حقوقی  فاجعه منا به وزارت امور خارجه و معاونت کنسولی آن وزارت خانه محول شده است، یادآور شد: مسیر پیگیری حقوقی این فاجعه تلخ نیز با دشواری ها و موانعی همراه است. وزارت امور خارجه کشورمان تلاش زیادی در این خصوص داشته است، دادستانی کل کشور و قوه قضائیه جلسات متعددی در این خصوص برگزار کرده اند، آخرین جلسه در این خصوص هفته گذشته در دادستانی کل کشور با حضور دستگاه های مسئول و با بررسی همه ظرفیت های حقوقی کشور برگزار گردید.

رئیس سازمان حج و زیارت قطع روابط سیاسی دو کشور را یکی از موانع اصلی پیگیری حقوقی فاجعه منا برشمرد و عنوان کرد: عربستان حاضر نیست کمترین همکاری را با ایران و نه هیچ کشوری در خصوص پیگیری حقوقی فاجعه منا و تشکیل کمیته حقیقت یاب داشته باشد .

مهندس اوحدی عدم عضویت عربستان در کنوانسیون های بین المللی را دیگر مانع جدی برای پیگیری حقوقی فاجعه منا دانست و گفت: با توجه به نگاه مذهبی افراطی حاکمان عربستان به مباحث حقوقی ، عربستان عضو هیچ کنوانسیون و کمیسیون بین المللی حقوقی نیست تا ما بتوانیم طرح شکایت در فضای بین المللی را بطور جدی تری پیگیری نماییم.

رئیس سازمان حج در ادامه گزارش داد: تا به امروز معاون کنسولی وزارت خارجه و دادستانی کل کشور جلسات متعددی در خصوص فاجعه منا داشته اند تا بتوانیم از همه ظرفیت های داخلی و بین المللی برای استیفای حقوق شهدای مظلوم منا استفاده کنیم که امیدواریم در طول ایام برگزاری این مراسم وزارت امور خارجه کشورمان نیز آخرین نتایج بررسی های خود در این خصوص را اعلام نماید.

سعید اوحدی در ادامه با توجه به برنامه های سازمان حج و زیارت در خصوص  مراسم اربعین حسینی (ع) عنوان کرد: 5 موکب در ایام اربعین حسینی در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه همچنین در نجف اشرف و کربلای معلی با نام شهدای مظلوم منا برپا خواهد شد که مدیریت این موکب ها و ایستگاه های صلواتی به فرزندان معظم شهدای منا واگذار خواهد شد تا این عزیزان از زائران اربعین پذیرایی نمایند.

رئیس سازمان حج همچنین بیان کرد: کنگره بین المللی برای بزرگداشت شهدای مظلوم منا در نظر گرفته شده بود که با توجه به تراکم بالای برنامه های این ایام مقرر شد تا با هماهنگی آستان قدس رضوی(ع) و حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت محترم این آستان مقدس، زمان و چگونگی این برنامه مشخص گردد که انشاءالله در آینده و بعد از ایام بزرگداشت شهدا تاریخ آن مراسم نیز اعلام خواهد گردید.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان از هماهنگی صورت گرفته با دبیرخانه کاروان های راهیان نور خبر داد و گفت: قرار است خانواده های معظم شهدا  بعد از اجرای مراسم بزرگداشت شهدای منا با حضور در کاروان های راهیان نور از مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید داشته باشند.

مهندس اوحدی در ادامه با یادآوری اینکه مراسم بزرگداشت شهدای منا مقارن با تاریخ قمری زمان وقوع فاجعه منا برگزار می گردد، خاطر نشان کرد: جدای از برنامه های یاد شده خانواده معظم شهدای منا همزمان با تاریخ شمسی وقوع فاجعه منا یعنی دوم مهرماه سالگرد این فاجعه تلخ را برگزار خواهند کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت گزارش داد : درخواستی از شورای فرهنگ عمومی صورت گرفته و روند اداری آن انجام گرفته تا دوم مهرماه به عنوان روز بزرگداشت شهدای منا در تقویم رسمی کشور ثبت گردد.

در ادامه این نشست آقای اوحدی در پاسخ به سوال یکی از خبرگزاری ها در خصوص پیگیری پرداخت دیه شهدای منا گفت: همانگونه که اشاره شد مسئولیت پیگیری حقوقی فاجعه منا به وزارت امور خارجه واگذار شده، در خصوص دیه شهدای مظلوم منا با توجه به کارشکنی های عربستان تاکنون هیچ دیه ای برای هیچ زائری از هیچکدام از کشورهای دنیا پرداخت نشده است و سعودی ها این حق شرعی را ادا نکردند که مسئولیت پیگیری حقوقی این مسائل با وزارت خارجه است که ما و دیگر مجموعه های کشور نیز همکاری های خود در این خصوص را خواهیم داشت.

رئیس سازمان حج همچنین گفت: دادستانی کل کشور و قوه قضائیه جلسات متعددی در این خصوص داشته اند. از 410 خانواده شهدای منا و حادثه مسجدالحرام وکالت نامه ای گرفته شده و به زبان عربی ترجمه شده است. همه خانواده ها بدین ترتیب به معاونت کنسولی وزارت امور خارجه وکالت داده اند که مسائل حقوقی این فاجعه را در مجامع بین المللی طرح شکایت نمایند.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: از مجموع 477 خانواده شهدای مظلوم فاجعه منا و حادثه جرثقیل، وکالت نامه 410 خانواده  تنظیم شده و وکالت نامه بقیه خانواده نیز طی روزهای آتی تنظیم خواهد شد تا روند پیگیری حقوقی فاجعه منا با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی افزود: مستندات فاجعه منا و حادثه مکه شامل فیلم ها و عکس ها و مصاحبه های صورت گرفته با شاهدان عینی و زائران دیگر کشورها در اختیار وزارت خارجه کشورمان به منظور طرح دعاوی در مجامع بین المللی و استیفای حقوق شهدای مظلوم منا و حادثه مسجدالحرام قرار داده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تشکیل کمیته حقیقت یاب با توجه به عدم همکاری عربستان در این زمینه گفت: تشکیل کمیته حقیقت یاب خواسته نظام است. رئیس جمهوری محترم کشورمان در ایام وقوع فاجعه منا در امریکا در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل لزوم تشکیل این کمیته را مطرح کردند. رهبری معظم انقلاب قبل از ایشان بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب تاکید فرمودند که این کمیته بایستی با حضور نمایندگان همه کشورها تشکیل شود ولی عربستان بهیچ وجه نه تنها همکاری نمی کند بلکه کارشکنی هم می کند. عربستان باید پاسخگو باشد که چرا حاضر نیست کمیته حقیقت یاب تشکیل شود.

وی افزود: هنوز عربستان حاضر نیست آمار واقعی شهدای منا را بپذیرد در حالی که حدود هفت هزار زائر در منا به شهادت رسیدند آنها  هنوز اصرار دارند که تعداد قربانیان فاجعه منا را 700 نفر اعلام کنند.

رئیس سازمان حج گفت: هنوز جای سوال است که عربستان که میزبان کشورهای اسلامی در حج است و وظیفه اش تأمین امنیت حجاج است حاضر نیست قصور و سوء مدیریت خود را بپذیرد و از کشورهای مسلمانی که در حوادث تلخ حج گذشته تلفات داشتند، بابت این قصور عذرخواهی کند.

مهندس اوحدی با اشاره به اینکه  در نشست هایی که با مسئولین دیگر کشورها داشتیم مشخص شده که آنها نیز سوالات و ابهاماتی در خصوص این حوادث دارند، گفت: حدود 80 کشور اسلامی در حج حضور دارند 39 کشور در حادثه منا قربانی دادند که وضعیت بسیاری از شهدای آنان هنوز نامعلوم است.

رئیس سازمان حج در این نشست تأکید کرد:  جمهوری اسلامی تنها کشوری است که توانست پیکرهای مطهر شهدای منا را به کشورشان بازگرداند.

مهندس اوحدی در این دیدار همچنین گزارشی از کارشکنی های عربستان در موضوع حج زائران ایرانی ارائه داد و همچنین برنامه های این سازمان برای اربعین حسینی(ع) را اعلام کرد.

برچسب ها : حج95
مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.